O mnie

Nazywam się Kasia Markowska, jestem architektem i ikonopisarzem, więc możesz mi zaufać! 🙂

Z okazji 800lecia dominikanów napisałam swoją pierwszą ikonę pod kierownictwem doświadczonej ikonopisarki. Była to ikona św. Dominika, która do teraz towarzyszy mi w pracowni. Ciągle zgłębiałam temat i pisałam kolejne ikony, które często osoby wybierały na prezent, np. z okazji ślubu, bierzmowania. Chętnie czerpałam wiedzę z książek, głównie P.Evdokimova, P.Floreńskiego, ks. D. Klejanowskiego-Różyckiego, wykładów Studium Chrześcijańskiego Wschodu (roczny kurs pt. „Bóg uwielbiony” 2017-2018) na warszawskim Służewcu oraz obserwując innych twórców ikon. Równolegle starałam się o rozwój duchowy podczas ignacjańskich Ćwiczeń Duchowych (ukończonych w 2018r) oraz uczestnicząc w życiu Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon. Obecnie chciałabym, aby pisane przeze mnie ikony miały szansę trafić do szerszego grona i być w Waszych domach świadectwem bliskości z Bogiem i świętymi.

Dlaczego Trzykrotka?

Trzykrotka ogrodowa to mały niebieski kwiat o trzech płatkach o angielskiej nazwie gatunkowej „Sweet Kate”. Mocno wierzę, że przemyślane drobiazgi mogą przydać się Wielu na drodze do Nieba. Trzykrotka jest dla mnie pewnym echem obrazu Trójcy Świętej.

Jakie ikony tworzę?

Krzyż

Tworzę ikony materiałami tradycyjnymi (ze spoiwem jajecznym) lub współczesnymi farbami (tempery, oleje, akryle dostępne w sklepach). Chętniej skłaniam się ku metodom współczesnym, ponieważ pozwalają łatwiej osiągnąć znakomite efekty. Myślę, że ważniejszą kwestią niż materiały jest zachowanie ducha modlitwy, intencja oraz przestrzeganie zasad sztuki sakralnej – pewnych utrwalonych przez kanon symboli i znaczeń.